comments

PVL swimmers head to section trials next week

Bear River swims to boys, girls crowns
By: Gold Country News Service
-A +A

 

Bear River's boys and girls swim teams swam to
 respective Pioneer Valley League championships
 last Saturday.

The Bruin boys totaled 429 points to outdistance second place Colfax (359) and Center which took third place (246). Following were Foothill (179), Placer (159) and Lincoln (106).

Bear River's girls racked up 603 points to sweep past Placer (284), Colfax (267) and Center (223).

Colfax's Jack Baldoni grabbed Colfax's lone first by  winning the 50 free in 21.75.

In addition, Colfax's 200 freestyle relay team of Jack Baldoni, Nick Baldoni, Preston Tuttle and Kellen Giuliani also qualified for the sections.

Here are Colfax's varsity PVL finishers:

Girls Varsity


 200 medley Relay - Rebecca Nielsen, Kailey Wright, Kylie Kirkland,
 Amber Alexander, 3rd Place 2:17.73.
 200 Free – Amber Alexander, 3rd, 2:14.19, Lauren Garofalo, 7th, 2:40.71.
 200 IM – Kylie Kirkland, 7th, 2:52.02, Samantha Karp, 8th, 1:56.52.
 200 Medley Relay - Nick Rodoni, Tommy Irons, Tommy Granat, Bryan Sykes
2nd Place 1:53.60.
 50 Free – Kailey Wright, 4th, 27.95; Amanda Ames, 12th, 30.25.Katie Sykes,
4th, 31.43; Isabell Barnhoorn, 15th.
 100 butterfly – Kylie Kirkland, 5th, 1:21.79. 
 100 Free – Amber Alexander, 3rd, 1:00.59, Lauren Garofalo,14th, 1:11.81. 
500 Free – Rebecca Nielsen, 6:47.71, Talia Davies, 8th, 8:19.87, Amy Bradshaw,9th, 8:56.33.
 200 Free Relay – Rebecca Nielsen, Kylie Kirkland, Amber Alexander,
 Kailey Wright, 3rd, 1:57.82.
 100 backstroke – Lexi Barney, 12th, 1:29.04, Rebecca Nielsen, 13th.
 100 breaststroke – Kailey Wright, 8th, 1:26.52, Samantha Karp, 9th, 1:27.09; Olive Alexander, 14th, 1:38.28.
 400 free relay – Katie Sykes, Amanda Ames, Lauren Garofalo, Samantha Karp,
 7th, 5:06.82. 
 Boys Varsity
 200 Free - Preston Tuttle 1:56.55, 3rd; Nick Baldoni, 6th 2:03.99.
 200 IM - Tommy Granat, 4th 2:19.13, Bryan Sykes, 6th 2:28.87
 50 Free - Jack Baldoni, 1st, 21.75; Tommy Irons, 4th 24.47,
 Jared Putnam, 6th.
 100 Butterfly - Tommy Granat, 5th 1:00.80.
  200 Medley Relay - Nick Rondoni, Tommy Irons, Tommy Granat, Bryan Sykes,
  2nd, 1:53.60.
100 Freestyle -Jack Baldoni, 2nd 48.28, Nick Rondoni 6th 57.64, Jared Putnam, 10th 58.44.
 500 Freestyle - Peston Tuttle, 5th, 5:13.70, Nick Baldoni, 6th 5:45.51.
 200 Freestyle Relay -Nick Baldoni, Kellen Giuliani, Jack Baldoni,
 Preston Tuttle, 2nd 1:36.71.
 100 Backstroke - Nick Rondoni, 3rd.59.00, Kellen Giuliani, 4th.1:03.
 400 freestyle Relay - Kellen Giuliani, Nick Baldoni, Preston Tuttle,
 Jack Baldoni, 2nd 3:39.72.